• Ana Sayfa
  • Tarifler
  • Blog
  • Resimler
  • Videolar
  • Üyeler
  • Resim Gönder
  • Tarif Gönder
Ekşi Mayalı EkmekEkşi mayalı ekmek nasıl yapılır? Ekşi mayalı ekmek tarifi için kullanılan malzemeler ve yapılışını tarifimizde bulabilirsiniz. Ekşi mayalı ekmeği yaparken mutfağınızı mis gibi ekmek kokusı saracak. Sizde evinizde kendiniz ekmek yapabilirsiniz. Ekmek yapması gerçekten çok kolay. Denemenizi tavsiye ederim.
Ekşi Mayalı Ekmek

Ekşi Mayalı Ekmek İçin Gerekli Malzemeler

  • 500 gr Tam Buğday Unu
  • 350 gr İçme suyu ( klorsuz )
  • Ekşi maya Tuz

Ekşi Mayalı Ekmek Yapılışı

Ekşi maya ekmeği yapmak için derin bir kaba unu, ekşi mayayı ve iştenilen miktarda tuzu ekledikten sonra suyu yavaş yavaş dökerek hamuru yoğurmaya başlarız. Hamur ele yapışmayacak kıvama gelinceye kadar güzelce yoğurma işlemine devam ederiz. Yoğurma işlemi bittikten sonra hamurumuzun üzerini streç ile ya da nemli bir bezle hava almaması için örtüp yaklaşık 12 saat hamurumuzu dinlendiriyoruz. Dinlenen hamuru pişirmeden önce döküm tenceremizi 250 derecelik fırının içinde 20 dakika ısıtıyoruz. Daha sonra döküm tencerenin içine hamurumuzu dikkatlice yerleştirip yeniden fırına veriyoruz. Yaklaşık 45 dakika sonra döküm tencerenin kapağını alıyoruz. 15 dakika kadar daha ekmeğimizi pişiriyoruz. Pişen ekmeğimizi döküm tencereden dikkatlice çıkarttıktan sonra soğuması için bırakıyoruz. İçi sıcak olan ekmek kendi kendine pişirmeye devam edecektir. Yaklaşık bir saat sonra soğuyan ekmeğimiz yenilmeye hazırdır.  
                                                                                               Afiyet olsun.
Ekşi Mayalı Ekmek

Bugün Çok Okunan Yemek Tarifleri


Ekmek Pizza Tarifi

Ekmek Pizza Tarifi

Ekmek pizza tarifi nasıl yapılır? Ekmek pizza tarifi için kullanılan malzemeler ve yapılışını tarifimizde bulabilirsiniz. Kahvaltı sofralarımıza yeni bir tarif. 20 dakikada hazırlanacak olan bu tarif ile çocuklarınızla keyifli bir kahvaltı yapabilirsiniz..

Kabaran Hamur Kızartması

Kabaran Hamur Kızartması

Kabaran hamur kızartması nasıl yapılır? Kabaran hamur kızartması tarifi için gerekli malzemeler ile yapılışını tarifimizde bulabilirsiniz. Kabaran hamur kızartmasını kahvaltı sofralarında ve çay saatlerinde lezzetlice yiyebilirsiniz.

Hamur Kızartması

Hamur Kızartması

Hamur kızartması nasıl yapılır? Hamur kızartması tarifi için gereken malzemeler ve yapılışını tarifimizde bulabilirsiniz. Kahvaltı sofralarında peynir, zeytin ve çay ile muhteşem bir lezzet patlaması meydana gelebilir. Kahvaltıda ekmek yerine hamur kızartmasını yapabilirsiniz.

Peynir Dolgulu Biber Kızartması

Peynir Dolgulu Biber Kızartması

Peynir dolgulu biber kızartması nasıl yapılır? Peynir dolgulu biber kızartması tarifi için kullanılan malzemeler ve yapılışını tarifte bulabilirsiniz. Kahvaltı sofralarında farklı lezzetlerin peşindeyseniz peynir dolgulu biber kızartması tarifini yapmanızı öneririm.