• Ana Sayfa
  • Tarifler
  • Blog
  • Resimler
  • Videolar
  • Üyeler
  • Resim Gönder
  • Tarif Gönder
Ekşi Mayalı EkmekEkşi mayalı ekmek nasıl yapılır? Ekşi mayalı ekmek tarifi için kullanılan malzemeler ve yapılışını tarifimizde bulabilirsiniz. Ekşi mayalı ekmeği yaparken mutfağınızı mis gibi ekmek kokusı saracak. Sizde evinizde kendiniz ekmek yapabilirsiniz. Ekmek yapması gerçekten çok kolay. Denemenizi tavsiye ederim.
Ekşi Mayalı Ekmek

Ekşi Mayalı Ekmek İçin Gerekli Malzemeler

  • 500 gr Tam Buğday Unu
  • 350 gr İçme suyu ( klorsuz )
  • Ekşi maya Tuz

Ekşi Mayalı Ekmek Yapılışı

Ekşi maya ekmeği yapmak için derin bir kaba unu, ekşi mayayı ve iştenilen miktarda tuzu ekledikten sonra suyu yavaş yavaş dökerek hamuru yoğurmaya başlarız. Hamur ele yapışmayacak kıvama gelinceye kadar güzelce yoğurma işlemine devam ederiz. Yoğurma işlemi bittikten sonra hamurumuzun üzerini streç ile ya da nemli bir bezle hava almaması için örtüp yaklaşık 12 saat hamurumuzu dinlendiriyoruz. Dinlenen hamuru pişirmeden önce döküm tenceremizi 250 derecelik fırının içinde 20 dakika ısıtıyoruz. Daha sonra döküm tencerenin içine hamurumuzu dikkatlice yerleştirip yeniden fırına veriyoruz. Yaklaşık 45 dakika sonra döküm tencerenin kapağını alıyoruz. 15 dakika kadar daha ekmeğimizi pişiriyoruz. Pişen ekmeğimizi döküm tencereden dikkatlice çıkarttıktan sonra soğuması için bırakıyoruz. İçi sıcak olan ekmek kendi kendine pişirmeye devam edecektir. Yaklaşık bir saat sonra soğuyan ekmeğimiz yenilmeye hazırdır.  
                                                                                               Afiyet olsun.
Ekşi Mayalı Ekmek

Bugün Çok Okunan Yemek Tarifleri


Çilek Reçeli

Çilek Reçeli

Çilek reçeli nasıl yapılır? Çilek reçeli tarifi için gerek malzemeleri ve yapılışını tarifimizde bulabilirsiniz. Çilek reçeli hem hadı hemde kokusu ile insanı kendinden geçiren bir reçeldir. Özenle seçilmiş çileklerden yapılan çilek reçeli her zaman kahvaltı sofralarının baş tacı yapılmıştır. Sizde yaz meyvesi ...

Havuç Reçeli

Havuç Reçeli

Havuç reçeli nasıl yapılır? Havuç reçeli tarifi için kullanılan malzemeleri ve yapılışını tarifimizde bulabilirsiniz. Havuçtan reçel mi olur? diyenlerdenseniz mutlak tarifmize bir göz atmalısınız. Bütün sebzelerden reçel yapılıyorsa neden havuçtanda reçel yapılmasın. Havuç reçeli lezzetli olan bir reçel çeşididir. ...

Peynirli Kırmızı Biber Dolması

Peynirli Kırmızı Biber Dolması

Peynirli kırmızı biber dolması nasıl yapılır? Peynirli kırmızı biber dolması tarifi için kullanılan malzemeler ve yapılışını tarifimizde bulabilirsiniz. Peynirli Kırmızı Biber Dolmasıyla kahvaltı sofralarınıza mükemmel bir lezzet konuk oluyor. Bu nefis dolmanın tadına doyamayacaksınız.

Ayvacık Peynir Kızartması

Ayvacık Peynir Kızartması

Peynir kızartması nasıl yapılır? Ayvacık peynir kızartması tarifi ile lezzetli bir kahvaltılık yapabilirsiniz.